Naša telesa so sestavljena iz približno 70% vode. V telesu ima številne pomembne  funkcije med drugim; uravnavanje telesne temperature, prebavljanje hrane in izločanje.

Pitje dovolj vode se morda sliši kot preprosta vsakodnevna naloga, vendar so posledice premajhnega pitja lahko resne. Dehidracija lahko povzroči zaplete, kot so driska, bruhanje, zvišana telesna temperatura, utrujenost, glavobol in omedlevica.

Otroška telesa se ne ohlajajo tako učinkovito kot odrasla, zaradi česar so bolj nagnjeni k dehidraciji, kot odrasli. Tveganje za dehidracijo se prav tako povečuje s povišanjem temperature. Poleg tega otroci ne prepoznajo vedno, da so žejni.  Če jih ne spodbujamo in opominjamo, lahko pozabijo piti. Pravilna hidracija je ključnega pomena za pomoč otroku pri izogibanju vročini povezanim boleznim in zdravstvenim zapletom.

Kako naj vem, da je moj otrok hidriran?

Pri manjših otrocih je pokazatelj  pogosta menjava plenic, pri malo večjih pa večkratni odmori na stranišču, seveda ob izključujočih se morebitnih zdravstvenih težav otroka.

Pozorni ste lahko tudi na ene izmed pogostih simptomov dehidracije:

– Glavoboli

– Slaba koncentracija

– Huda žeja

– Razpokane ustnice

– Suha usta

– Zaprtje

– Gost urin temno rumene barve

– Razdraženost

– Vdrte oči

Koliko vode naj pijejo otroci?

Količina vode, ki jo mora piti otrok, se lahko razlikuje glede na spol, starost, težo, stopnjo aktivnosti, vremenske razmere in zdravstveno stanje. Otrok običajno potrebuje okoli 100 ml tekočine dnevno na kilogram telesne teže, kar pomeni, da mora otrok, težek 10 kg, popiti približno 1 liter vode na dan.

Orientacijske vrednosti vnosa vode:

1-3 leta (deklice in dečki): 4 skodelice vode / dan

4-8 let (deklice in dečki): 4 skodelice vode na dan

9-13 let (deklice): 7 skodelic vode na dan

9-13 let (dečki): 8 skodelic vode / dan

14-18 let (deklice): 8 skodelic vode na dan

14-18 let (dečki): 11 skodelic vode na dan

Nasveti za pomoč otrokom, da ostanejo hidrirani!

– Stekleničko za vodo si naj otrok sam izbere, saj mu zaupanje v  izbiro stekleničke veliko pomeni in mu da je občutek odraslosti. Tako, jo bo z veseljem nosil s seboj v šolo in druge aktivnosti.

– Spodbujajte otroka, naj pije vodo pred, po in med telesno aktivnostjo.

– Vodo vedno ponudite ob obrokih in prigrizkih.

Otrok, naj pije vodo, tudi če je ne mara! Za raznolikost in okus poskusite v vodo dodati rezine sadja, na primer limone ali pomaranče.

– In še najpomembnejše: BODITE VZORNIK!

Pijte pitno vodo s svojimi otroki.

Vzemite stekleničko kamorkoli greste. Naj postane obvezna »oprema« v vašem vsakdanjem življenju.

Preverite ponudbo otroških stekleničk Camelbak.

Camelbak stekleničke

Povzeto iz spletene strani: